Jaki program wybrać do montowania filmów wideo

Każdy kto choć raz zajmował się produkcją lub kreowaniem jakiegoś filmu wie, jak wiele pracy to wymaga. Nakręcenie samych scen to jedno, ale późniejsze ich zmontowanie to katorga. Mowa oczywiście o filmach, które są nieco dłuższe, wymagają rzeczywistej pracy nad danymi ujęciami i kadrami. Naprzeciw konieczności dokonywania takich czynności wychodzi szereg programów, dzięki którym montaż filmów zostaje w znacznym stopniu ułatwiony. Jedne z nich są darmowe, inne płatne. Jedne nadają się dla profesjonalistów i filmów długometrażowych, inne znajdują swoich zwolenników wśród amatorów. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych programów, które służą montażowi i edycji filmów video, na które warto zwrócić uwagę:

  • Adobe Premiere Elements – to program, który w istocie wiąże się z jego starszym odpowiednikiem, jakim jest Adobe Premiere. W odróżnieniu od drugiego wymienionego, Adobe Premiere Elements jest w znacznym stopniu okrojoną wersją, co nie oznacza jednak, że gorszą. Posiada mniej funkcji, lecz świetnie nada się dla każdego montażysty amatora.

    Należy wspomnieć, że to rozwiązanie kosztuje jednak ok. 350zł. Nie ma jednak porównania do programów darmowych. Ten oferuje bardzo korzystne rozwiązania, takie jak możliwość wyboru pomiędzy osią czasu lub linią scen. Co najciekawsze – wygenerowany film, bez problemu można przekonwertować na plik, który zostanie odtworzony na smartfonach, tabletach, a także w najpopularniejszych serwisach internetowych: vimeo, czy youtube;

  • Sony Vegas Pro to program, który jest uznawany niemalże za odpowiednik Adobe Premiere. Podobnie są uznawane za kompleksowe – od początku, czyli przygotowania do montażu, przez montaż i w końcu zgranie na odpowiedni format. Każdy tworzący projekt video będzie zadowolony z możliwości wzbogacenia o bardzo różne efekty. Plusem jest także to, że ma bardzo rozbudowane funkcje edycji ścieżki audio, dzięki czemu nie trzeba ,,zatrudniać’’ dodatkowych programów temu służących.

.